LED معمولی را جایگزین LED آکواریوم نکنید!

LED معمولی را جایگزین LED آکواریوم نکنید!

به چند دلیل نمی توان جهت روشنایی آکواریوم آب شور، ال ای دی های معمولی را جایگزین ال ای دی های مخصوص آکواریوم کرد:

  • مقدار اشعه فرابنفش(UV) 

در نظر داشته باشید که اشعه فرابنفش ( UV ) شامل سه بخش A و B و C می باشد و در آکواریوم آب شور منظور از UV ، بخش A و قسمتی از بخش B می باشد .اشعه فرابنفش بعداز نور آبی که آخرین طیف نوری می باشد ،در فاصله 100 تا 400 نانومتری قرار دارد .

همانطور که می دانید مقدار اشعه فرابنفش ال ای دی های معمولی از نور خورشید بسیار کمتر است ، اما با توجه به عمق کم آکواریوم نسبت به دریا و زیاد بودن مدت زمان طولانی که آبزیان آکواریوم آب شور در تابش مستقیم نور آن قرار می گیرند ، خطر زیادی آنها را تهدید نخواهد کرد . همچنین نرمتنان دریایی نیازمند اشعه فرابنفش (UV) به مقدار بسیار کم و با طول موج خاصی می باشند که در ال ای دی های معمولی این موارد رعایت نشده است.
اگر کسی به مدت زیاد در معرض UV نور خورشید قرار بگیرد دچار آفتاب سوختگی و در طولانی مدت دچار سرطان پوست خواهد شد و این مورد درباره ی ابزیان نیز صدق می کند و اشعه فرابنفش با طول موج کوتاه و انرژی بالا باعث تمرکز انرژی در مرجان‌ها شده و به سفید شدن آنها منجر می شود . همینطور ممکن است ماهی‌ها در مقابل UV نسبت به نرم تنان مقاوم‌تر به نظر بیایند ، اما در طولانی مدت آسیب جدی به آنها نیز وارد خواهد آمد. این زمان در تمامی ماهی ها یکسان نیست و برخی از ماهی ها مانند دمسل نئونی (به دلیل نوع فلسها) حساسیت بسیار بالاتری نسبت به این اشعه دارد و نمی تواند به مدت طولانی در معرض این نور ، زنده بماند. ماهیان دریایی برای مقابله با اشعه‌ی فرابنفش به تولید رنگدانه‌های تیره‌تر می پردازند. با قرار گرفتن در معرض ال ای دی های معمولی جهت رویارویی با UV ،رنگ ماهی‌ها و جلبکهای قرمز، صورتی و بنفش سنگهای زنده پس از مدتی کدرتر و تیره‌تر خواهد شد و ادامه پیدا کردن این مسئله کوری ماهیان را به دنبال خواهد داشت . در نهایت اینکه نور با UV بالا حتی برای تانکهای fish only آب شور هم مناسب نیست.

  • کلوین بسیار پایین

ال ای دی های معمولی از کلوین بسیار پایین تری نسبت به ال ای دی های مخصوص آکواریوم برخوردارند که این مورد نیز باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد .

  • کمبود تابش فعال فتو سنتز دریایی (Par)

در ال ای دی های معمولی ، مقدار تابش فعال فتوسنتز دریایی ، نسبت به ال ای دی های مخصوص آکواریوم ، بسیار کمتر است یا اصلا وجود ندارد .

  • پایین بودن شاخص نمود رنگ (CRI) 

پایین بودن شاخص نمود رنگ (CRI) و همچنین توصيف فيزيكي نمود رنگ در ال ای دی های معمولی مشکلات بسیاری را برای آکواریوم آب شور به دنبال خواهد داشت.

  • کم بودن قدرت نفوذ در عمق آب آکواریوم

ال ای دی های معمولی برای روشنایی در هوا تولید شده اند و قدرت نفوذ بسیار پایینی در عمق آب دارند . یک ال ای دی 1 وات مخصوص آکواریوم ، در مقایسه با یک ال ای دی 5 وات معمولی (مصارف خانگی و یا صنعتی) ، دارای قدرت نفوذ در آب بسیار بیشتری است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید